Bu yazımızda size bahsedeceğimiz kripto para birimiz girdiği ilk andan itibaren ortalığı karıştıran Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash

Bu yazımızda size bahsedeceğimiz kripto para birimiz girdiği ilk andan itibaren ortalığı karıştıran Bitcoin Cash. Blok boyutunu 8 MB'a çıkararak ağ sıkışması sorununa çözüm getirmek için geliştirilen Bitcoin Cash önceleri BCC olarak anılsa da diğer bir kripto para birimi olan BitConnect'in kısaltması da bu olduğu için daha sonraları BCH olarak anılmaya başlandı. Bitcoin Cash kullanıcılar arası, internet için yaratılmış bir elektronik nakittir. Herhangi bir üçüncü kişi tarafın çalışmasına veya varlığına gerek duymadan ve ayrıca merkez bankası olmaksızın işlem gören bir kripto para birimidir.

Aynı BTC gibi merkezsiz ve eşten bir para birimi olan BCH tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması özellikleri ile BTC zincirleri ile tamamen ayrılır ve bu 2 zincirin birarada bulunmasının yarattığı sorunları ortadan kaldırır. İşlemleri imzalamak için çıkarılan yeni yöntem sayesinde fiziksel cüzdanların güvenliğini arttırmaktadır. BCH sayesinde yazılımsal hash sorunları ortadan kalkar ve ayrıca BCH ağı SegWit bloklarını reddetmektedir.

İlk olarak 1 Ağustos 2017 tarihinden ViaBTC tarafından kazılmaya başlanan BCH blogunda blok boyutu tam olarak 1.915 MB olarak saptanmış ve 6985 işlem yapılmıştır. Birçok sorunu ortadan kaldıran BCH'nin işleme girmesiyle birlikte marketler ve madenciler Bitcoin sahiplerinin hesaplarına aynı miktarda BCH ekleyerek gerekli önlemleri almıştır.

BCH Neden Yaratılmıştır?

Eski Bitcoin kodunun saniye başına yaklaşık 3 işlem sınırı veya blok başına 1 MB'lık veri sınırı vardı. Bu sınır çok kolayca yükseltilebilinecekken, kripto para topluluğu arasında bir fikir birliği sağlanamadığı için bir türlü teknik açıdan çok basit olan bu işlem gerçekleştirilemedi.

Ancak 2017 yılında kripto para kapasitesi görünmez bir duvara çarpıp, ücretler yükselince Bitcoin daha az güvenilen bir para birimi haline geldi ve hatta bazı kullanıcıları işlemlerinin sonuçlanması çok uzun sürdü. Yaşanan bu durumdan dolayı Bitcoin duraklama dönemine girdi ve birçok kullanıcı Bitcoin'den kaçmaya başladı. Bu kaçış yüzünden sanal para birimleri arasındaki pazar payı hızla yüzde 95 gibi yüksek bir orandan yüzde 40'a kadar düştü. Bu düşüş yüzünden hem Bitcoin'in eski yerini almasını sağlamak hem de bu limitlerden kurtulmak için BCH yaratıldı. BCH'nin yaratılması ve işleme alınmasıyla birlikte Bitcoin ve Bitcoin Cash birlikte hızlıca yükseldi.

Bitcoin Cash Neden Bir Anda Böyle Ön Çıkabilmiştir?

Madencilik açısından son derece karlı olan bir sanal birimi olan Bitcoin Cash gün geçtikçe daha çok borsada işlem görmekte ve birçok cüzdanda yerini almaktadır.

Bitcoin Cash madenciliği çok karlı olduğu için birçok madenci sisteme gelmiştir ve bu da sonuçta değerini artıran hash kuvvetini vermektedir. Bunun yanı sıra blok boyutu 8 MB olduğu için blok içinde daha fazla işlem gerçekleştirilebilinecek ve bu işlem sayesinde madenciler için daha fazla işlem ücreti üretebilecektir.

Bitcoin Cash madenciliği nasıl bu kadar karlıdır?

Son zamanlarda, Bitcoin Cash, hash oranını önemli ölçüde artıran bir sürü madenciyi kendine çekmiştir.

Jimmy Song'a göre Bitcoin Cash zorluğu ne zaman düşüreceği konusunda belirleyici bir kurala sahiptir. Bitcoin Cash’in zorluk ayarlamasında belirlediği kural şudur: geçerli bloğun MTP’si ve 6 blok öncesindeki MTP’si 12 saatten büyükse madencilerin yeni bloklar bulması %20 daha kolay olur. Bu madencilere zorluğu ayarlama konusunda biraz güç verir.

Zorluk oranı, sistemdeki bir grup madenciye göre ayarlanmaktadır yani daha az madenci varsa, sistemin genel hash gücü düştüğü için zorluk da düşer. Bitcoin Cash ilk başladığında, çok sayıda madenci çekemediği için zorluk oranı düşüktü bu da kazancı arttıracağından birçok madenciyi cezbetti. Birçok madenci bundan dolayı BTC'den gelip sisteme girdiğinden BTC hash gücünün yarıya inmesine, işlem süresinin azalmasına ve doğal olarak ücretlerin artmasına neden oldu.

BCH işlem hızının ön plana çıkmasıyla birlikte Bitcoin'in en büyük rakibi olacak gibi gözüküyor. Geleceğin en çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alacak olan ki şu anda da en çok işlem gören ilk 5 para biriminden olan BCH için Bitcoin'in tahtından indirecek gibi sözler söyleniyor olması bizi artık şaşırtmıyor.

İlgili Makaleler

Bu yazıya 0 yorum yapılmış.

Yorum Gönder