Bu yazımızda bahsedeceğimiz kripto para birimi, piyasanın en çok işlem gören ilk 10 coininden biri olan Stellar.

Stellar XLM

Bu yazımızda bahsedeceğimiz kripto para birimi, piyasanın en çok işlem gören ilk 10 coininden biri olan Stellar. Yaklaşık 8-9 yıllık kripto para geliştiricilerinin emekleri, meyvesini 2017 yılında verdi. Bu konuda en büyük sıçrayışı Bitcoin gerçekleştirse de Bitcoin’in aslında sanıldığı kadar yalnız olmadığını yeni yeni anlamaya başladık. Bitcoin ile artan sanal kripto paralara olan ilgi, ister istemez diğer dijital kripto para birimlerine ve altcoinlere yansıdı. Açık kaynak kod yazılı sayesinde isteyen kendini rahatlıkla var edebildi. 2017 yılında harika bir ivme kazanan ve 2018 başında biraz çöküş yaşayan Bitcoin günümüzde ufak ufak kendini toplamakta. Bitcoin'e benzer bir sisteme sahip olan Stellar Lumen Bitcoin'in bu piyasada yalnız olmadığını gösteren en büyük kanıtlardan biri.

Blok Zincirinde Yeni Bir Oluşum: Stellar Lumen (XLM)

Ripple ve eDonkey isimli şirketlerin kurucuları Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından hayata geçirilen Stellar isimli platform, yalnızca para alıp satmaya yarayan bir oluşum değil. Bu platformun özellikleri arasında para transferleri sırasında paraları dönüştürmesi de var. Stellar farklı birimlerini birbirine dönüştürmek için gerekli tüm unsurları birbirine bağlayarak bir ortak platform oluşturmakta.

2014 yılında Jed McCaleb ve Joyce Kim isimli yatırımcılar üretilmeye başlanan Stellar Lumen yani XLM isimli kripto para birimi yükselişine devam eden yeni bir dijital para teknolojisi. İlk üretildiği yıl Stellar ismiyle tanıtılan bu kripto para birimi daha sonra Lumen yani XLM adını almıştır. İsim değişikliğinden sonra Stellar adı ise sistem ağını tanımlamak için kullanılmıştır. 2018 yılına harika bir giriş yapan Stellar’ın koinleri, Lumen veya XLM olmak üzere iki farklı şekilde adlandırılıyor. Dağıtık defter teknolojisi denilen sistem ile Lumenler (XLM) farklı para birimlerine başka bir aracıya ihtiyaç duymadan dönüştürülebiliniyor.

Lumen yani XLM'den Dünya üzerinden şu ana kadar toplam 100 milyar adet civarı üretilmiştir. Üretilen 100 milyar adet XLM'den 17 milyar doları kullanımında ve kalan kısım ise şirket tarafından korunmakta.

Sınır ötesi ödemelere odaklanan Stellar Lumen regülatörler ile tamamen uyumlu yeni dalga kripto paralardan oluşan bir grubun parçasıdır.

Stellar ağı her Lumen transferinde sadece 0.00001 XLM ücret almaktır. Bu ücretlendirme ile Lumen blok zincileri içinde yer alan para birimleri arasında en ucuz gönderim bedellerinden birine sahip olan kripto para birimi olmaktadır.

2017'de IBM ile yaptığı ortaklık sayesinde bankalara daha sıcak bakmaya başlayan Stellar IBM ile olan ortaklığında bankalar için sınır ötesi ödeme sistemi kuracaktır.

Stellar Lumen kripto para birimleri arasında en ucuz transfer ücretine sahip olmasıyla ve istenilen para birimine kolayca çevrilebilmesiyle diğer kripto para birimleri arasında bir adım öne çıkmaktadır. Bu özellikleriyle kısa sürede en çok işlem hacmine sahip olan ilk 10 kripto para biriminden biri olan Stellar Lumen önümüzdeki günlerde daha da güçlenip, işlem hacmini yükselteceğe benziyor.

En büyük 10 kripto para birimleri arasında yer alan Stellar'ın yapısı ve tavrı sayesinde, her geçen gün daha fazla büyük kuruluş bir kripto para biriminin sadece yatırım aracı olmadığını aynı zamanda Blockchain teknolojisi sayesinde insanların ödemelere, transferler vb sırasında karşılaştıkları sorunları çözebilecek bir araç olduğunun farkına varıyor.

Yazımızı bitirmeden Stellar ile ilgili ufak bir iki ilginç not da eklemek de isteriz. Herkesin bildiği gibi kripto para piyasası kadınların sayı olarak az olduğu bir sektör. Ancak Stellar özellikle çalışan kadın sayısını yüzde 50 oranına sabitlemiş bir şirket ve ayrıca dağıtık fikir birliği kavramını açıklamak için birleşik fikir birliği diye adlandırdıkları bir çizgi roman yayınladılar. Bu çizgi romana Stellar’ın internet sitesinde ulaşılabiliyor.

Stellar gün geçtikçe piyasada daha çok kişinin dikkatini çekecek o kesin!

İlgili Makaleler

Bu yazıya 0 yorum yapılmış.

Yorum Gönder