Bitcoin nedir, nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Kısacası Bitcoin hakkında her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir, nasıl alınır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Kısacası Bitcoin hakkında her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

Bitcoin blok zincir ağının ilk bloğu olan blok #0 bundan tam 9 yıl önce ocak ayında çıkartılmıştır. Bitcoin nedir dendiğinde kuşkusuz kripto para piyasasında en çok yatırım alan üyedir diyebiliriz. Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir.

Son dönemde Dolar ve Euro’ya alternatif olarak gösterilecek kadar büyük bir başarı elde etmiştir. sembolü ฿, kısaltması ise BTC olan bitcoin özellikle 2017 yılından itibaren her gün ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkesin en az bir kere duyduğu bir konu haline gelmiştir.

Peki bitcoin nasıl üretilir ve bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konseptidir. Bu da bitcoin nasıl üretilir sorusundan çok daha fazla önem kazanmaktadır. Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması sebebiyle zor bulunur durumdadır. Bitcoin güvenlik önlemi herkes kafasına göre bu kripto para birimini basmasın diye vardır. Bitcoin madenciliği zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu giderek artıyor, bu olurken de ödül miktarı azalıyor.

Bitcoin kullanımı

Bitcoin kullanımı için sanal bir cüzdana ihtiyacınız bulunuyor. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş ve imzalanarak gönderilirler. Oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize gerek olmaması da kullanıcılar açısından oldukça tercih edilen bir durumdur.

Bitcoin kullanmanın avantajları nelerdir?

Teknik tasarımı itibariyle maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir bu sebeple, enflasyon oranı oldukça düşüktür bu da bitcoin kullanmanın avantajları arasında ilk sırada yer almaktadır. Para arzının yüksek olmasıyla artan enflasyon bu durumda bitcoin için geçerli olmamaktadır. Bitcoin sistemi  herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme riski oldukça düşüktür. Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle; yani hiç bir aracı olmadan direkt olarak eşler-arası çalışıyor. Bu da 3. Şahıs servislerini kullanma zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırıyor. Bu kripto para biriminde geri talep etme gibi bir sistem olmamasını da bitcoin kullanmanın avantajları arasında sayabiliriz.

Bitcoin kullanmanın avantajları ve dezavantajları arasında gösterebileceğimiz bir madde de izinin sürülemiyor oluşudur. Bu noktada avantajı Bitcoin sisteminizdeki mali kaynağınızın ne kadar olduğu ya da hesabınız hakkındaki diğer bilgilerin, hükümetler de dahil olmak üzere hiç kimse tarafından bilinemeyeceği ve bundan dolayı da vergi talebinde bulunma ihtimalinin olmamasıdır. Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinlerinizi küçük bir hafıza kartında kolaylıkla taşıyabiliyor oluşunuz da bitcoin avantajları arasında rahatlıkla gösterilebilmektedir.

Peki ya bu son dönemde her gün adını duyduğumuz kripto paranın hiç dezavantajı yok mu?

Bitcoin dezavantajları nelerdir?

Bitcoin bir dönem herkesin yatırım yapmak için heveslendiği bir kripto para olsa da hızla yükseldiği gibi hızla düşebilme ihtimali bitcoin dezavantajları arasında belki de en önemlisidir. İzinin sürülememesi, alıp satma zorluğu, kaybedilmesinin kolay olması ve aslında kullanım alanı hala az olduğu için genel olarak yatırım amaçlı kullanılabilmesi bitcoin dezavantajları arasında sayılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bu yazıya 0 yorum yapılmış.

Yorum Gönder